Sport

Piękno i siła, droga do doskonałości

Mateusz Kosmaczewski874 views
Piękno i siła, droga do doskonałości

Piękno i siła były bardzo nakreślone w mitologii. Starożytna Grecja, gladiatorzy, żołnierze, wojownicy podobno o boskich ciałach, podobno o ogromnej sile, tak przedstawiani są herosi okresu starożytności. Faktem jest, że w tamtych czasach był kult ciała, jego piękno i proporcje stały obiektem pożądania. Ciało stało się inspiracją dla ówczesnych artystów. Jednak aby wojownik tamtego okresu dysponował atletycznym ciałem oraz dużą siłą musiał jakoś te elementy wypracować, jak? Trenując z obciążeniem własnego ciała, tak narodziła się Kalistenika.

Piękno i siła

Słowo „kalistenika” wywodzi się z greckich słów kallo i sthenos, które można przetłumaczyć jako „piękno” i „siła”. Idealnie terminologia ta wpasowuje się w starożytną kulturę, gdzie można ten termin interpretować jako „piękną siłę”.  Jeżeli pójdziemy trochę dalej dojdziemy do aspektu duchowego, który wojownicy starli się uchwycić dzięki praktyce. Siła odnosi się nie tylko do mocy ciała, ale również do siły mentalnej.

Ogólnie można stwierdzić, że ta metoda treningowa była wykorzystywana od zarania dziejów. Możesz dzięki niej być Spartańskim wojownikiem, możesz również mieć siłę średniowiecznego rycerza, reasumując dzięki stosowaniu tej metody treningowej możesz cieszyć pięknym i silnym ciałem.

Nazwa została zapomniana i gdy przeciętna osoba słyszy „kalistenika” nie ma zielonego pojęcia o co może chodzić. Branża fitness bardzo mocno się rozwija, więc powstaje wiele metod treningowych, które są dobrze sprzedawane. Mimo, że wszyscy stosują, lub stosowali ten model treningowy, mało kto wie jak się nazywa. Jednak coraz częściej można usłyszeć o „treningu kalistenicznym”, czy „kalistenice”. Bardzo dużo popularność kalistenika zawdzięcza dynamicznie rozwijającej się dyscyplinie sportu jaką jest Street Workout.

Taka ciekawostka, czy zdajesz sobie sprawę, że dopiero w XIX wieku został wynaleziony drążek i poręcze równoległe? Dokonał tego pruski dowódca wojskowy i nauczyciel Friedrich Ludwig Jahn, który stworzył gimnastykę sportową.

Współczesny Spartanin

Dzisiaj mamy XXI wiek, gdzie technologia w gigantyczny sposób wpływa na nasze życie, co powoduje, że łatwiej nam przyswajać sobie informacje, pozyskiwać wiedzę oraz pokazywać i promować siebie. Dzisiaj trenujesz i pokazujesz siebie na fotkach filmach i portalach społecznościowych, taki klimat. Masz większą świadomość tego, że warto dbać o siebie, więc zabierasz się nad pracę nad ciałem. Kiedyś sprawność fizyczna była potrzebna do walki na wojnach.

Dzisiaj też, jeżeli za „wojnę” przyjmiesz bójkę na ulicy. Jednak styl życia i pragnienie wyglądania po prostu dobrze sprawia, że walczysz jak Spartanin z całą gamą rozpraszaczy. Masz dostęp do wielu rodzajów aktywności sportowej. Pewnie dostrzegasz trend, gdzie coraz więcej osób zaczyna trenować na powietrzu (biegi z przeszkodami, street workout). Dzięki temu możesz inspirować się i motywować do zmiany oraz jednocześnie być częścią aktywnej społeczności.

Mateusz Kosmaczewski
Jestem trenerem, szkoleniowcem, motywatorem, mówcą. Mówią, że jestem psychologiem, że dobrze znam się na relacjach międzyludzkich, że jestem mentorem i autorytetem. Ekspertem w tym co robię. Ciągle młody, zawsze dziecko, radosny i pogodny, przepełniony pasją, ale też cyniczny i ironiczny. Introwertyk.